İlk yerli uzay mekiği

THK, Türk uzay mekiği için 2023ü hedefliyor

Türkiyedeki ilk uzay üniversitesini açacak olan Türk Hava Kurumu Mütevelli Heyeti Başkanı Osman Yıldırım, Cumhuriyetin 100üncü yılında Türkiyenin ilk uzay mekiğini fırlatacaklarını söyledi. Yıldırım üniversiteye özel sektörün de destek verdiğini söyledi

Yeni eğitim yılında Türkiyenin ilk Havacılık ve Uzay Üniversitesini hayata geçirmeye hazırlanan Türk Hava Kurumu, 2023 yılında Türkiyenin ilk uzay mekiğini fırlatmayı hedef olarak belirledi.

Büyük hedefleri olduğunu vurgulayan THK Havacılık ve Uzay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Osman Yıldırım, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılını kendi uzay mekiğimizi uzaya göndermek için hedef olarak seçtik dedi. Yıldırım ile Rektör Ünsal Ban, üniversitenin kuruluş çalışmalarını bir grup basın mensubuna anlattı. 1.5 yıl önce başlayan kuruluş çalışmalarını çok yüksek bir hızla sürdürdüklerini aktaran Yıldırım, Yola çıktığımızda çoğu insan bu iş olmaz diyordu.

Havacılığı Türk halkının işi yapacağız. Hedefimiz bu dedi. THK Üniversitesi, dünyada havacılık alanında faaliyet gösteren 37. üniversite oldu. Vakıf üniversitesi olması nedeniyle yüzde 20 bursu öğrencinin eğitim göreceği okul, tüm öğrencilerinin burslu okumasını sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyor diye konuştu.

SEKTÖR DESTEĞİ

Yıldırım projeye sektörün de destek verdiğini kaydetti. ABDdeki Vaughn College ile işbirliği protokolü çerçevesinde, dileyen öğrenciler eğitimlerinin 2 yılını ABDde alabilecek. Fakülte havacılık sektörüne hem pilot ve mühendis yetiştirecek hem de uçak üretimine yönelik projeler yürütecek.
haberturk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz