Ege’de yanardağ bulundu

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yapılan araştırmalar sonucunda denizin 200 metre derinliğinde yanardağ bulundu.

EREN AYHAN – MUĞLA

Marmarisde yapılan araştırmalara Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan (İTÜ), Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu (ANÜ), Prof. Dr. Necdet ÖZGÜR(SDÜ) ile ölçmen olarak Tansel BALCI katıldı. Çalışmalar ,Bozburun yanaşmalığından başlayıp, önce Söğüt Koyu, sonra Küdür önü olmak üzere 11 doğrultuda yaklaşık 25 km boylu doğu-batı ile kuzey-güney doğrultusunda sürdürüldü.yunan sularında da araştırma yapan ekip hiçbir yanardağı izi ile karşılaşmadı. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Marmaris açıklarında yaptıkları araştırmalarda denizde sıcaklık değerlerinin yüksek lduğunu belirterek Bu, sıcaklık ya 4,8lik depremin deniz altında açtığı 2,5-3 km boylu yarıktan gelen aşırı ısı akısından geliyor ya da bu yarıktan akan 1900-2000 C sıcaklıktaki balkılar(lavlar) deniz suyunu ısıtıyor. Bu durumda, ölçülen depremcikler su yüzüne püsküremeyen, deniz tabanında tepecik yapan bir yanardağdır. Büyük bir deprem çekincesi ortadan kalkmıştırdedi.

KÜDÜRDE BULUNAN YANARDAĞ KİMİN OLACAK?

Ercan küdürde bulunan yanardağın ileride Yunanistan ile Türkiye arasında bir sorun çıkarabileceğini belirterek şu sözlere yer verdi Türkiye sularında deniz altında püskürmüş bir yanardağı adası ilk kez bulundu. Ona Küdür Denizaltı Yanardağı adını verdik.

Ancak, Küdür Yanardağı ileride Yunanlılar ile aramızda sorun olabilir. Yeni yanardağı adası kimin olacak? Ege bir Yunan denizi değildir. Lozanda adı verilmeyen birçok yeni yanardağ adası oluşabilir. Bu adalar kimin olacak? Kayalıklar konusunda hakkını aramayan Türkiye Dışişleri yeni doğacak haklarının peşine düşecek mi?dedi.

Öte yandan Ercan çalışmaların devam edeceğini ve denizaltı sismik çalışmalarıyla olası Küdür Yanardağının görüntüsünün çıkarılacağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz