26 yıldır ormanları gözetliyorlar

Kütahya’da Karabağ Gözetleme Kulesi’nde çalışan İsmiye ve Baki Saltan çifti, 26 yıldır ormanları gözetliyor.

1988 yılından bugüne kadar Orman Bölge Müdürlüğü’nün kadrolu personeli olarak çalışan İsmiye Saltan ve eşi Baki Saltan, işlerini severek yaptıklarını söylediler.

Bölge Müdürü İbrahim Ergüven, Kütahya Orman İşletme Müdürlüğü Karabağ kulesinde bayram, tatil demeden, görev başında olan İsmiye Saltan ve Baki Saltan’ı ziyaret etti. Yılların kazandırdığı tecrübe ve sorumlulukla; orman yangınları konusunda en önemli yerde görev alan İsmiye Saltan, kendi hikayesini anlatırken yaşanan onca zorluğa rağmen, kulede; bir bayan olarak aynı zamanda bir anne olarak çalışmanın kendisinde bıraktığı haklı gururu ve hayatındaki etkilerini anlattı. İsmiye Saltan, her mesleğin zor yanları olduğu gibi orman işçiliğinde de belirli dönemlerde zorlu sınavlardan geçtiklerini ifade etti.

Bölge Müdürü İbrahim Ergüven, “Ormanlarımızı muhafaza etmek, korumak, geliştirmek bizim boynumuzun borcu. Çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak istiyorsak, ormanlarımıza sahip çıkmalı ve daha duyarlı olmalıyız. Orman yangınlarının erken tespiti ve küçükken söndürülebilmesi, hızlı ve etkin müdahale için, yangın gözetleme kulelerimize önem veriyor, personelimizi her anlamda destekliyoruz. Yapılan istatistiklere göre orman yangınlarının \%95’inin insan eliyle çıktığını bilmekteyiz.’Her şey bizim elimizde’ . 24 saat gözetlediğimiz ormanlarımızı vatandaşlarımızın da sahiplenmesini ve daha dikkatli olmasını istiyoruz.Bölge Müdürlüğü olarak kulelerde ve yangın ekiplerinde çalışan personelimize en iyi imkanları sunma gayreti içindeyiz. Bu eski kulemizin yanına daha modern ve daha güzel bir kule inşaa ettik, bitince inşallah daha rahat edeceksiniz. Bunda sonra da sizden istediğimiz, bu güne kadar yaptığınız gibi bundan sonrada çok dikkatli bir şekilde ormanlarımızı gözleyeceksiniz. Sizin bir dakika bile yangını erken haber vermeniz çok şeyi değiştirir. Bu gayretinizde eksilme olmasın” diye konuştu.

HÜSEYİN EFE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz